Mali uvod

Sicusna sisarkasta zlezda, (pineal gland) dugo ignorisana od strane nauke, odjednom dobija na vaznosti po pitanju naseg opsteg zdravlja, narocito u pogledu imunoloskih funkcija i njene moci da usporava starenje i propadanje organizma. Stacionirana je tacno u sredini glave, velicine je jednog graska i tezi oko 50 to150mg. Njen oblik i struktura nalikuju jednoj malenoj sisarki, pa su je zato naucnici prozvali sisarkasta zlezda. Ona obezbedjuje snabdevanje melatoninom do oko 25- te god. nadalje, se polako gubi njena ucinkovitosti i opada obezbedjivanje hormona u telu, ali uprkos tome ona ima potencijala za obnavljanje imunoloskog sistema, ako se zadrzi njeno zdravo i ne ometano funkcionisanje.

Istrazivanje Pinealne Zlezde

pinealglandBioloski, kao i duhovno, poseban znacaj zlezde je zbog njene funkcije kako
neurohormonalni sekretor tako i njene sposobnost za primanje i slanje suptilne energije elektromagnetskih talasa.

Efekti naseg savremenog drustva i stila zivota na ovu zlezdu su sada jasno vidljivi u sve vecem stepenu. Nase okruzenje je preoptereceno sa raznim tehnologijama kako na nasim radnim mestima tako i u nasem domacinstvu te je gotovo sigurno da to ima negativan uticaj na rad pinealne zlezde, stvarajuci tako vece mogucnosti za razne bolesti.

Medju ostalim hemikalijama proizvedenih od zlezda, Melatonin regulise ostale neurohormone u telu, poznato je da ako se on ne proizvodi u dovoljno velikoj kolicini, njegov nedostatak moze nejcesce biti izvor otkazivanja celokupnog imunoloskog sistema.

Ekspertski odbor americkog Nacionalnog veca za zastitu od zracenja i
Merenja (NCRP) ispitivao je bioloske ucinke ELF – emf (ekstremno niska
frekvencija elektro – magnetskog polja u rasponu od 50 – 60 Hz) na ljudsko telo. Njihova studija je bila snazno usmerena na ELF polje akcije u pinealnoj zlezdi, vezano za ucinke na sintezu i izlucivanje hormona melatonina, kao i na siroki pojas serija regulatorne funkcije posredovan ovim hormonom. Emf ogled je pokazao da se smanjuje pinealna zlezda usled izlozenosti i da se drasticno smanjuje produktivnost melatonina, ovaj slucaj je poznat kao “Melatonin hipoteza”.

“Melatonin igra glavnu ulogu kontrolisuci 24 – satni dnevni bio-ritam. Poremecaj u normalnom ritmu, diurnalni melatonin ritam povezan je sa izmenjenim estrogen receptorom oko formacije grudi, i vrlo je moguca veza izmedju izlozenosti ELF polja i ljudskog raka dojke. Dalje, melatonin ima opsta svojstva kao slobodni radikali cistaci ulice (skupljaci otpada), sa mogucnoscu preventive stresa, poznatom kao osnovni faktor u sirokom spektru ljudskih degenerativnih bolesti, ukljucujuci i koronarnu arterijsku bolest, poznatijom pod Parkinsonova i Alzhajmerova bolesti i starenje. ”

Americki odbor nalazima predlaze da se vise ne bi trebali izlagati takvoj vrsti polja kojom smo izlozeni svakodnevnim zivotom u blizini nasih kucnih uredjaja kao sto su elektricni brijaci ili vizuelni uredjaju poput televizora, monitora od kompjutera, mobilnih telefona itd.

Mora se navesti da je epidemiolosko sirenje vestackih emf-a poceo tek nakon drugog svetskog rata. Do tada smo živeli u prilicno elektromagnetskom nezaprljanom okruzenju hiljadama godina. Bavljenje emf poljima je tek u povoju, istrazivanja koja se nastavljaju nadalje pokazuju da sigurno imaju nepozeljan uticaj na nas, i mi moramo temeljno razmotriti nas odnos prema struji i savremenim uredjajima iz tog aspekta.

Druga istrazivanja, koja su se obavljala na misevima od strane Dr. Walter Pierpaoli, MD, Bianca Lana – Masera Fondacije za proucavanje Starenja u Italiji, snazno sugerisu da je moguce obnavljanje imunoloskih svojstva usled pravilnog funkcioniranja pinealne zlezde. Pinealne zlezde mladjih miseva su ugradjivane u starije miseve, usled cega je doslo do prosirenja njihovog zivotnog veka, a Thymus zlezda je pocela opet da raste. tada su stariji misevi poceli da se ucinkovitije borbe protiv infekcija i zapravo su izgledali kao kad su bili mladi i ponasali su se “mladje” .