U posjeti Bosanskoj dolini piramida boravio je legandarni istraživač i publicist Graham Hancock iz Londona zajedno sa suprugom Santhom Hancock.

Dugogodišnje prijateljstvo pronalazača bosanskih piramida dr. Semira Osmanagića s Hancockom rezultiralo je četverodnevnom posjetom autora bestselera ‘Fingerprints of God’ (Otisci prstiju Bogova) Bosni i Hercegovini od 3. – 7. jula 2014.

Hancock je bio dugogodišnji dopisnik vodećih britanskih magazina 1980-ih da bi se od 1990. počeo baviti istraživanjem drevnih civilizacija. Svjetsku slavu je stekao tvrdnjama o postojanju naprednih civilizacija prije kraja zadnjeg Ledenog doba. Autor je nekoliko dokumentarnih serija prikazanih na BBC-u i mnogobrojnim svjetskim televizijama. Autor je niza knjiga prodatih u milionskim tiražima. Važi za najutjecajnijeg nezavisnog istraživaca u svijetu u periodu 1990-ih i 2000-ih.

Graham Hancock je posjetio gotovo sve visočke lokacije na kojima već devet godina radi Fondacija ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’: Podzemni labirint Ravne, Bosansku piramidu Sunca (betonske blokove na sjevernoj strani i vrh piramide), Bosansku piramidu Mjeseca, tumulus u Vratnici i KTK tunele. Osim obilaska lokacija s Osmanagićem, susreo se i sa stručnim timom Fondacije u čijem su sastavu: arheološki menađer, antropolog, geolog i arheolog. Posjetio je i laboratorije Fondacije za keramiku i kamen te se upoznao s naučnom metodologijom pronalaska, sortiranja, dokumentiranja i zaštite artifakata. Graham i Santha Hancock posjetili su i fondacijin Centar za promociju arheološkog turizma u Sarajevu.

U nezvaničnoj izjavi za turiste i volontere Hancock je rekao: ‘Ovom projektu treba dati šansu. Sramno je ponašanje arheološke zajednice koja je pokušavala da zaustavi projekt istraživanja bosanskih piramida. Podzemni tuneli su fascinantni.’

Svoj izvještaj Hancock će uskoro objaviti na svojoj web i FB stranici, a lokacija bosanskih piramida će naći svoje mjesto u novom, dopunjenom izdanju ‘Fingerprints of God’ koja izlazi 2015. godine povodom dvadesete godišnjice prvog izdanja.

FOTO GALERIJU POGLEDAJTE OVDJE  

Nekoliko otvorenih sekcija Podzemnog labirinta Ravne ispunjenih vodom, brižljivo su čuvane sekcije tunela. One su označene kao naučne sekcije, a turistima i volonterima je pristup dozvoljen samo na njihovom ulaznom dijelu. Fondacija jednostavno želi da sačuva ove tunele u njihovom originalno pronađenom stanju.

U okviru naučnih istraživanja vodenih sekcija, Fondacija ‘Arheološki park: Bosanska piramida Sunca’ organizirala je u prvoj polovini jula 2014. stručnu prospekciju dvije takve sekcije. U timu Fondacije su bili voditelj projekta antropolog dr. Semir Osmanagić i arheološki menađer Timothy Moon. Njima su se pridružili tri profesionalna ronioca-speleologa iz Mostara predvođeni generalom Esadom Humom.

Uz korištenje pune ronilačke opreme, sigurnosnih mjera, podvodnih kamera, svjetiljki, kompasa, i žice za mjerenje udaljenosti, petočlana ekipa je provela nekoliko sati u podvodnim sekcijama. Najintresantnija je svakako bila sekcija dužine od više od 150 metara koja vodi u pravcu juga i prema Bosanskoj piramidi Sunca. Ova sekcija je samo jednom bila do kraja istražena i to od slovenskih ronilaca.

Nivo vode je varirao: od 20 cm do 155 cm. Na pojedinim mjestima razmak između nivoa vode i plafona je iznosio samo 5 cm i to je bio jedini prostor za dobijanje kiseonika. Način za kretanje bio je plutanje na leđima i lagano odgurivanje rukama od plafona (konglomerata).

Na kraju ove vodene sekcije je prostorija od 30 kvadratnih metara koja završava ubačenim materijalom koji onemogućava daljnje kretanje. Prospekcija je pokazala da se na tom mjestu tuneli račvaju u dva pravca, oba prema jugu i jugoistoku, te da su zatrpani do samog plafona.

Prilikom obilaska tunela arheolog Fondacije je uzeo uzorak stalaktita da bi se odredila minimalna starost ovog tunela.

Kompletno putovanje je snimano s dvije kamere i javnost će blagovremeno biti obavještena o dostupnosti ovog filma.

FOTO GALERIJU POGLEDAJTE OVDJE

2a0df837c7185916fff8b099dd4d07b4_M(1)